School & Worksite Reps

Elementary Schools

Alachua (386) 462-1841

Darlene Evans (senior teacher rep.), and Shirley Evans (esp)

 

Archer (352) 495-2111

Pamela Chappell (senior teacher & esp rep.)

Ellen Noto (teacher rep)

 

Chiles (352) 333-2825
Leonard Marshall (senior teacher rep.), and Kathleen Bell (esp)

 

Duval (352) 955-6703

Jenny Bolick (senior teacher rep.), Wanda Ellerbe (esp)

Finley (352) 955-6705
Jennifer Stephenson (senior teacher rep.), Crystal Tessmann (teacher rep.), and Martha Horter (esp)

 

Foster (352) 955-6706
Julia Gatson (senior teacher rep.), Debbie Powell (alt. teacher rep.), and Terri Hardwick (esp)

 

Glen Springs (352) 955-6708
Antonia Johnson (senior teacher rep.), Kim Hampton (teacher rep.), Donna Ritchie (teacher rep), and Anne Saunders (esp)

 

Hidden Oak (352) 333-2801
Shawnna Batie (senior teacher rep.), and 

Sandra Watson (esp)

 

High Springs (386) 454-1958
Judith Weaver  (senior teacher rep.), Mary Alleman (alt. teacher rep.), Vacant (esp)

 

Idylwild (352) 955-6709

 Jennifer Thomas (teacher rep), and Lola Ferguson (esp)

 

Irby (386) 462-5002
Milenis Jimenez Bravo (senior teacher rep),  Kim Cook (teacher rep.), Jacquelyn Turner (esp), Joan Imler (esp) and Tamela Craig (esp Head Start)

 

Lake Forest (352) 955-6710
Cheryl Moody(senior teacher rep.), Patricia Berryman-Dages ( alt. teacher rep) and Nettie Gabart (esp)

 

Littlewood (352) 955-6712
Jennifer Anhalt (senior teacher rep), Kelly Moore (teacher rep), Tawanna Hines (alt. teacher rep.),  and Tiffany Johns (esp)

 

Meadowbrook (352) 333-2828
Eleanor Turner (teacher rep), and Cherry Lewis (esp)

 

Metcalfe (352) 955-6713

Doreen Dimauro (senior teacher rep), Judy King (esp), and Rena McCoy (esp fs)

 

Newberry (352) 472-1100
Annette (Mary) Short (senior teacher rep), Amanda Henson (teacher rep.), and Kenneth Anderson (esp)

 

Norton (352) 955-6765
Melissa Morris (senior teacher rep.), Stephanie Baldwin (teacher rep.), Jessica Bailey (teacher rep.), and Genevive Dickens (esp)

 

Rawlings (352) 955-6715
Christie McGann (senor teacher rep), and Bridgett Clarke (esp)

 

Shell (352) 481-1901
Amy Robertson (senior teacher rep), Michelle Green (alt. teacher rep.), and Debbie Bass (esp)

 

Talbot (352) 955-6716
Keri Stacey (senior teacher rep), Clora Bateh (esp),  and Linda Mihalisin (esp fs)

 

Terwilliger (352) 955-6717
Marcy Hoopaugh (senior teacher rep), Teresa Steen (alt teacher rep), Leanne Baker (alt teacher rep), Lynn Durr (esp) and Martha Cason (esp fs)

 

Wiles (352) 955-6955
Jennie Golowenski (teacher rep.), and Vacant (esp)

 

Williams (352) 955-6719
Laura Maxwell (senior teacher rep), Karen Talham (alt. teacher rep.), Brigette Hart Sams (esp)

 

Middle Schools

Bishop (352) 955-6701
Teresa Cornelison (senior teacher rep), and Edna Rollins (esp)

 

Ft. Clarke (352) 333-2800
Kathleen Cook (teacher rep), and Tameka Rollins (esp)

 

Kanapaha (352) 955-6960
Megan Lamon (senior teacher rep), and Alison Umpleby (esp)

 

Lincoln (352) 955-6711
Michael Hinote (senior teacher rep), Liz Coleman-Hayes (alt. teacher rep.), and Kalendria Jackson (esp)

 

Mebane (386) 462-1648
Kathy Bloodsworth (senior teacher rep), and Vacant (esp)

 

Oak View (352) 472-1102
Kathleen Ruby (senior teacher rep), and Phylisa Ware (esp)

 

Westwood (352) 955-6718
David Dixson (senior teacher rep),  Angie Doherty (alt. teacher rep), Jeff Price (esp), and Ernest Perry (esp)

 

High Schools

Buchholz (352) 955-6702

Nicole Biener (senior teacher rep), Kendra Vincent (teacher rep)and Kathy Floyd (esp)

 

Eastside (352) 955-6704
Paul Mucci (senior teacher rep), Jemeshia Lyons (teacher rep), Diana Payne (esp), Saundra Scrivener (alt. esp), and Lillie Singleton (alt. esp)

 

Gainesville (352) 955-6707

McArthur Shelton (teacher rep.), and Leslie Brown (esp)

 

Hawthorne (352) 481-1900

Annette Verschaeve (teacher rep.), and Angela Wright (esp)

Loften (352) 955-6839

Chris Pearl (senior teacher rep),  and Loretta Foster (esp)

Newberry High (352) 472-1101
Andrew Smith (senior teacher rep), and Erika Wilcox (esp)

 

Santa Fe (386) 462-1125
Paul Turney (teacher rep) and Joseph Hayes (esp fs)

 

Center Schools

Fearnside (352) 955-6875
Patti Brown (esp) and Michelle Gabbard (esp)

 

A. Quinn Jones (352) 955-6840
 Lissa Montmarquette (teacher rep), Tanya Williams-Johnson (esp), and Kevin Lee (esp)

 

Sidney Lanier (352) 955-6841
 Wanda Moffett (senior teacher rep.), Melanie Peters(teacher rep), and Faye Ferguson Stokes (esp)

Prairie View (352) 955-6714
Liana Glanville  (teacher & esp rep.)

Worksites

Camp Crystal (855) 651-2267
Clyde Bunting

Extended Day (EDEP)
Debbie Bass (Shell), Clare Stuebe (Terwilliger)

Facilities

Jim Starkloff

 

Instructional Technology (Sivia)
Denise DeClair and Philip Whelpton

 

Manning Center (352) 955-7671

Carmen King

 

Transportation Compound (352) 955-7750
Mary Fayson and Rudy Mann

 

Transportation (Hawthorne)
Jimmy Davis

 

Transportation (Newberry)
Virginia Hines

 

Transportation (Archer)
Vacant

 

Transportation (Santa Fe)

Tamara Jennings 

Nancy Mason 

Transportation (Mechanics)
Jason Falk

 

Maintenance & Operations (352) 955-7752
Eddie Pruitt

 

Retirees (TRACE)
Ed Thompson and Phyllis Meredith

Call us:

352-377-7635

Find us: 

618 NW 13th Avenue

Gainesville, FL 32601

Alachua County Education Association is a union of professional workers dedicated to advancing the cause of public education. We educate students, empower our members, and work with parents and the community to build a stronger Alachua County.